Институт за изкуствознание
Карта на сайта  :  Контакти     
Търсене
Търсене
Начало
За института
Структура
Новини
За пресата
Събития
Профили
Издания
"Проблеми на изкуството"
"Българско музикознание"
Проекти
Библиография
Обучение
Партньори
Връзки
Контакти
Конкурси
Отчети
Новини
Вторник, 20 Януари, 2009
Мащабният проект на Института за изкуствознание „Български арт архиви. Ресурси и технологии на изследване” (БААРТИ) получи за трети път финансова подкрепа от Фонд „Научни изследвания” към Министерство на образованието и науката. В рамките на конкурса за изграждане на научни инфраструктури това е единственият проект от хуманитарната област.
БААРТИ 1 (декември 2006 – ноември 2008) позволи да се започне дигитализацията на части от изключително ценните архиви на Института и изграждането на бази данни. А БААРТИ 2 (октомври 2007 – април 2009) разшири тези възможности и обогати арсенала от средства и апаратура за презентация.
Отпуснатата субсидия за третата част на БААРТИ, подобно на първата, покрива едва около 40% от предварително заявения бюджет. Това ще принуди колектива да изпълни само основните цели на проекта.
„Български арт архиви” започна като необходимост да бъдат съхранени архивите на Института за изкуствознание. Третият етап на проекта разширява значително мащаба на това начинание със структурирането на бази с данни за изкуството в България изобщо.
Предвижда се въпреки ограниченото финансиране през следващите две години да се възобнови теренната работа на специалистите от Института във всички области на изкуството. А също така да се пристъпи към издирване и документиране със средствата на аудио-, видео- и фотозаписи на отминали и съвременни прояви, провеждане на анкети с творци и учени, дигитализация и реставрация на негативи и диапозитиви, придобиване на архиви и т.н.
За да кандидатства за субсидията, Институтът за изкуствознание изгради през лятото на 2008 г. широк консорциум с други научни организации и университети. Сега предстои да се изгради физически връзката между Института и Института за литература, Института за филклор, Научноинформационния център „Българска енциклопедия”, НАТФИЗ, НХА, НБУ и ЮЗУ.
Замислен в перспектива, проектът цели архивите да бъдат достъпни за различен вид аудитория, затова част от средствата, предвидени в него, ще послужат за изграждането на потребителски места за достъп до събраната и структурирана информация. Във всяка институция от консорциума ще бъдат разположени т.нар. хобити – специализирани мини компютри, чрез които ще се осъществява достъпът.
В интранет мрежата повече от хиляда учени, преподаватели, изследователи, докторанти и около 20 000 студенти ще имат достъп до цифровите ресурси и базите с данни, които се създават по проекта. И това не е всичко. Част от институциите, които се включиха в консорциума, изразиха готовността си да предоставят собствените си дигитални ресурси за общо ползване.
По време на честванията „60 години изкуствознание в БАН” проф. Станимир Трифонов, управител на Филмова студия „Време”, подари на Института за изкуствознание база данни, която съдържа информация за близо пет хиляди документални и научно-популярни филма, които са произведени в студията през миналите десетилетия, за да стане тя част от проекта БААРТИ.
Вече са дигитализирани редица ценни и стари книги, списания и вестници; плочи с теренни записи, както и издавани в първите десетилетия на миналия век; заснемат се цели страници от вестници, където има публикувани статии или информации в областта на изкуствата, литературата, науката, културата и фолклора. Започва обработката на всички тези цифровизирани ресурси в базите данни. Специализираният софтуер за тях се разработва от фирмата „СофтЛиб”, която е специализирана в тази област. Една част от базите вече са качени и тествани успешно.
С една част от субсидията ще бъде осигурена необходимата специфична техника за обработване и реконструиране на стари и повредени музикални записи, фотографски материали и други архиви, които досега не са били обработвани. Институтът разполага вече с подобна техника за възстановяване на винилови плочи, която работи изключително успешно, и със специализиран книжен скенер за копиране на стари печатни издания.





<< Назад
Новини
Излезе от печат сборникът „Болгарское искусство ХХ века“, Е. Виноградова, В. Федотова, А. Янакиев
29 Октомври, 2015
Творби на Петър Дундаков - докторант от сектор Музика бяха изпълнени в залата на Централния военен клуб
02 Ноември, 2015
Семинар „Музикално-културни практики”
03 Ноември, 2015
ДВЕ ПУБЛИЧНИ ЗАЩИТИ ЗА ПРИСЪЖДАНЕ НА ОБРАЗОВАТЕЛНАТА И НАУЧНА СТЕПЕН ДОКТОР
04 Ноември, 2015
Доц. Миглена Ценова-Нушева участва на конференция „Връзки на развитието“ в Казанлък
09 Ноември, 2015
Излезе от печат сборникът „Герои. Култове. Светци“
11 Ноември, 2015
Виж всички новини >>
 
  BG ACADEMIC MUSIC PORTAL : Блог : Поща : Карта на сайта : Условия за ползване : Контакти  
 
  • Replica Uhren
  • cheap replica watches uk
  • cheap replica watches uk
  • replica watches
  • Replica Uhren
  • cheap replica watches
  • Replica Uhren
  • replica uhren